Skip to content

360 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 20, 2005

Property Information

Block1401
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionKWIK-FILL GAS
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage588
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
32%
Improvement Value:$386,100
68%
Total Assessment$569,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,640+2.0%
2024$17,287+3.2%
2023$16,757+1.4%
2022$16,524+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5199, Page 100

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3926, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1955