Skip to content

844 Bunker Hill AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block1505
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
35%
Improvement Value:$146,300
65%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+2.0%
2024$6,834+3.2%
2023$6,625+37.7%
2022$4,812+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft998DeedBook 6595, Page 839Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft998DeedBook 6403, Page 13Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 6385, Page 1145Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952