Skip to content

51 Devon Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block1803
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,294
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
38%
Improvement Value:$136,000
62%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+2.0%
2024$6,661+3.2%
2023$6,457+1.4%
2022$6,367+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 6192, Page 245Recorded4/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959