Skip to content

2293 Princeton Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block1804
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,294
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
38%
Improvement Value:$119,600
62%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+2.0%
2024$5,835+7.9%
2023$5,406+1.5%
2022$5,328+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,294DeedBook 6477, Page 1139Recorded3/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957