Skip to content

39 Smithfield Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block1804
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,294
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
40%
Improvement Value:$125,600
60%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+2.0%
2024$6,306+3.2%
2023$6,113+1.4%
2022$6,027+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5834, Page 88

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5614, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1958