Skip to content

15 Roxboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1901
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SB G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,981
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
27%
Improvement Value:$225,700
73%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+2.0%
2024$9,421+10.8%
2023$8,499+1.4%
2022$8,381+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,981DeedBook 6450, Page 178Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,981DeedBook 6362, Page 1449Recorded4/2/2019

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 6179, Page 396Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1958