Skip to content

1613 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1928

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block2801
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,568
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
25%
Improvement Value:$233,200
75%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,588+2.0%
2024$9,396+12.1%
2023$8,385+1.4%
2022$8,268+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,568DeedBook 6504, Page 698Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 6230, Page 872Recorded10/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1928