Skip to content

1481 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1945

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block2312
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,222
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
32%
Improvement Value:$185,400
68%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,423+2.0%
2024$8,255+3.2%
2023$8,002+1.4%
2022$7,891+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 6247, Page 284Recorded4/19/2016

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 4424, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1945