Skip to content

1555 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1955

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Jul 11, 2020

Property Information

Block2312
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,806
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$200,900
70%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,950+2.0%
2024$8,771+3.2%
2023$8,502+18.9%
2022$7,153+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$324,900

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6411, Page 222Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5759, Page 290

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4914, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1955