Skip to content

1461 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 28, 1998

Property Information

Block2312
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
39%
Improvement Value:$133,000
61%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,782+2.0%
2024$6,646+3.2%
2023$6,442+1.4%
2022$6,352+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3524, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1930