Skip to content

1501 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block2312
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class18
Description2SB 4UNIT APT.
Dwellings4
ZoningR-2B
Sq Footage2,743
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
26%
Improvement Value:$242,000
74%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149+2.0%
2024$9,946+3.2%
2023$9,641+1.4%
2022$9,507+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,743DeedBook 6315, Page 1757Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 5719, Page 72

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5423, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1925