Skip to content

1433 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block2312
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2304

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,536
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,500
29%
Improvement Value:$199,600
71%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770+2.0%
2024$8,595+3.2%
2023$8,332+1.4%
2022$8,216+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,536DeedBook 6599, Page 676Recorded7/30/2025

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 6212, Page 251Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4070, Page 179

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 2617, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1925