Skip to content

15 Bearfort WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block2402
Lot127
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,223
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,300
31%
Improvement Value:$190,700
69%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,362+2.1%
2024$8,190+3.3%
2023$7,932+1.5%
2022$7,818+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,223DeedBook 6589, Page 493Recorded4/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1961