Skip to content

9 Lawnside DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1965

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 19, 2023

Property Information

Block3202
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
29%
Improvement Value:$222,100
71%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+2.0%
2024$9,488+3.2%
2023$9,197+1.4%
2022$9,069+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,223DeedBook 6537, Page 797Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2416, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1965