Skip to content

5 Whitemarsh Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 5, 2006

Property Information

Block2505
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,585
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
33%
Improvement Value:$190,300
67%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,801+2.0%
2024$8,625+3.2%
2023$8,361+1.4%
2022$8,245+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5418, Page 25

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4811, Page 41

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2453, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1961