Skip to content

9 Whitemarsh DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Mar 31, 1998

Property Information

Block2505
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
34%
Improvement Value:$177,100
66%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,281+2.0%
2024$8,115+3.2%
2023$7,867+1.4%
2022$7,757+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 3358, Page 74

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 2250, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1960