Skip to content

27 Vander Veer DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block3004
Lot173
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,504
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
34%
Improvement Value:$160,100
66%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,522+2.0%
2024$7,371+3.2%
2023$7,146+1.4%
2022$7,046+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 3284, Page 23

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 2327, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1959