Skip to content

24 Balsam Court

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1973

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block3004
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
30%
Improvement Value:$315,200
70%
Total Assessment$450,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,950+2.0%
2024$13,671+3.2%
2023$13,252+1.4%
2022$13,068+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,908DeedBook 6384, Page 1530Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$522,000
DeedBook 5326, Page 3

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 3933, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1973