Skip to content

2 Vander Veer Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block3004
Lot197
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,474
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
26%
Improvement Value:$271,900
74%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,360+2.0%
2024$11,133+3.2%
2023$10,792+1.4%
2022$10,642+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft3,474DeedBook 6242, Page 1247Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4209, Page 36

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960