Skip to content

4 Dogleg LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2021

Last Sale Price
$672,405
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block3004
Lot209
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionC MODEL - RIGHT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,644
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
12%
Improvement Value:$444,500
88%
Total Assessment$505,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,648+2.0%
2024$15,335+759.8%
2023$1,783+1.4%
2022$1,759+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$672,405
DeedBook 6477, Page 851Recorded3/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021