Skip to content

21 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2021

Last Sale Price
$695,265
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block3004
Lot250
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionC MODEL - RIGHT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,644
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
12%
Improvement Value:$439,300
88%
Total Assessment$499,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,301+2.0%
2024$14,995+749.2%
2023$1,766+1.4%
2022$1,741+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$695,265
DeedBook 6468, Page 603Recorded12/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021