Skip to content

49 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2019

Last Sale Price
$597,500
Last Sale Date
Nov 20, 2019

Property Information

Block3004
Lot236
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionD MODEL - LEFT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,784
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
13%
Improvement Value:$428,900
87%
Total Assessment$493,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,131+2.0%
2024$14,828+3.2%
2023$14,374+1.4%
2022$14,173+664.6%
Property History

Property Sale

Sale
$597,500
DeedBook 6392, Page 448Recorded1/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019