Skip to content

29 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2020

Last Sale Price
$604,900
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block3004
Lot246
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionD MODEL- RIGHT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,784
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
12%
Improvement Value:$442,500
88%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,567+2.0%
2024$15,256+3.2%
2023$14,789+749.3%
2022$1,741+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$604,900
DeedBook 6425, Page 1900Recorded12/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020