Skip to content

23 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2019

Last Sale Price
$810,715
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block3004
Lot249
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionA MODEL - LEFT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,919
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
12%
Improvement Value:$453,900
88%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,766+2.0%
2024$15,450+711.4%
2023$1,904+1.4%
2022$1,878+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$810,715
DeedBook 6467, Page 393Recorded12/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019