Skip to content

7 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2022

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block3004
Lot257
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionC MODEL - LEFT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,654
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
12%
Improvement Value:$428,100
88%
Total Assessment$488,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,957+2.0%
2024$14,658+730.1%
2023$1,766+1.4%
2022$1,741+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,654DeedBook 6495, Page 667Recorded8/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022