Skip to content

22 Pine Knoll DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block3004
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,757
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
36%
Improvement Value:$213,700
64%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,363+2.0%
2024$10,155+3.2%
2023$9,844+1.4%
2022$9,707+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 2435, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1960