Skip to content

25 Allen LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1964

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 18, 2020

Property Information

Block3205
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,142
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
30%
Improvement Value:$210,600
70%
Total Assessment$300,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,319+2.0%
2024$9,132+3.2%
2023$8,853+8.4%
2022$8,166+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 6411, Page 1925Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 6306, Page 909Recorded11/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964