Skip to content

284 Glenn Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jun 17, 2014

Property Information

Block3401
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,142
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
31%
Improvement Value:$208,000
69%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375+2.0%
2024$9,187+3.2%
2023$8,906+1.4%
2022$8,781+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 6196, Page 278Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 6105, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1961