Skip to content

6 Burning Tree LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Dec 27, 2020

Property Information

Block3004
Lot193
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,022
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
31%
Improvement Value:$220,400
69%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,960+2.0%
2024$9,761+11.7%
2023$8,741+1.4%
2022$8,619+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft2,022DeedBook 6426, Page 738Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5690, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1960