Skip to content

26 Morton CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block3014
Lot139
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionEVIAN
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,115
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,700
25%
Improvement Value:$229,800
75%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,526+2.0%
2024$9,336+3.2%
2023$9,050+1.4%
2022$8,924+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,115DeedBook 6319, Page 1113Recorded3/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1981