Skip to content

77 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block3014
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionE-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,154
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$229,300
74%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+2.0%
2024$9,390+3.2%
2023$9,103+1.4%
2022$8,976+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,154DeedBook 6523, Page 1806Recorded5/24/2023

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,154DeedBook 6452, Page 18Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,154DeedBook 6192, Page 249Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 4743, Page 167

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4068, Page 189

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 3115, Page 191

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2425, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1986