Skip to content

6 Marilyn CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block3014
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionF-2TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,173
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$226,800
72%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+2.0%
2024$9,618+3.2%
2023$9,323+1.4%
2022$9,194+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft2,173DeedBook 6418, Page 192Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 5995, Page 311

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3453, Page 29

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 2551, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1986