Skip to content

20 Marvin CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block3014
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionARLES
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
26%
Improvement Value:$234,700
74%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+2.0%
2024$9,630+3.2%
2023$9,335+1.4%
2022$9,205+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 4257, Page 258

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 2856, Page 254

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2548, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1981