Skip to content

12 Millbrook LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block3103
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,964
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
34%
Improvement Value:$174,100
66%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+2.0%
2024$8,067+3.2%
2023$7,820+1.4%
2022$7,711+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6234, Page 1829Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6213, Page 1590Recorded3/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962