Skip to content

3 Lawnside DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 6, 2002

Property Information

Block3202
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
33%
Improvement Value:$192,500
67%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,848+2.0%
2024$8,671+3.2%
2023$8,405+1.4%
2022$8,288+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4425, Page 48

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3315, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1961