Skip to content

11 Rosetree LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block3505
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
35%
Improvement Value:$183,100
65%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+2.0%
2024$8,501+3.2%
2023$8,240+1.4%
2022$8,126+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 6283, Page 791Recorded4/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960