Skip to content

262 Glenn Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block2503
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,142
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
32%
Improvement Value:$192,800
68%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,786+2.0%
2024$8,610+3.2%
2023$8,346+1.4%
2022$8,230+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 5156, Page 28

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2341, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1968