Skip to content

2961 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$774,272
Last Sale Date
Jul 15, 2011

Property Information

Block3507
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3503

Building Details

Building Class---
Description1SB GAS STATION
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,800
75%
Improvement Value:$170,200
25%
Total Assessment$690,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,376+2.0%
2024$20,948+3.2%
2023$20,307+1.4%
2022$20,024+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$774,272
DeedBook 6115, Page 90

Property Sale

Sale
$2,818,562
DeedBook 3479, Page 234

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2437, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1962