Skip to content

2925 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$2,528,376
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block3507
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3503

Building Details

Building Class10
Description1SCBG2AUTO
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage12,814
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$756,000
47%
Improvement Value:$836,200
53%
Total Assessment$1,592,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,326+2.0%
2024$48,339+3.2%
2023$46,858+1.4%
2022$46,206+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,528,376

From:

To:

Sq Ft12,814DeedBook 6422, Page 192Recorded11/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960