Skip to content

72 Stonicker DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1965

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block3507
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,844
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
34%
Improvement Value:$189,200
66%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+2.0%
2024$8,686+3.2%
2023$8,420+1.4%
2022$8,303+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$71,000
Sq Ft1,844DeedBook 6521, Page 372Recorded4/24/2023

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6046, Page 883

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4648, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1965