Skip to content

264 Bakers Basin RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1927

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block4001
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,218
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
37%
Improvement Value:$80,200
63%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,972+2.1%
2024$3,892+3.2%
2023$3,773+1.4%
2022$3,720+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 6417, Page 1582Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6032, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1927