Skip to content

732 Pear St

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block405
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,996
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
28%
Improvement Value:$150,400
72%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+2.0%
2024$6,351+3.2%
2023$6,157+1.4%
2022$6,071+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3607, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1926