Skip to content

748 Pear StLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block405
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF 3APT
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,800
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
31%
Improvement Value:$129,400
69%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+2.0%
2024$5,702+3.2%
2023$5,527+1.4%
2022$5,450+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930