Skip to content

3333 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Apr 12, 2002

Property Information

Block5201
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5203

Building Details

Building Class---
DescriptionPORSCHE
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
36%
Improvement Value:$1,051,900
64%
Total Assessment$1,651,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,176+2.0%
2024$50,152+3.2%
2023$48,615+1.4%
2022$47,938+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 4271, Page 24

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 2578, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1987