Skip to content

4 Allura CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block5401
Lot119
QualifierC48
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class37
DescriptionALLURA MODEL
Dwellings1
ZoningSCR
Sq Footage2,647
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
21%
Improvement Value:$308,200
79%
Total Assessment$388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,026+2.0%
2024$11,786+3.2%
2023$11,425+1.4%
2022$11,266+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,647DeedBook 6457, Page 652Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 5581, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 2005