Skip to content

32 Catbird CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1980

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block5401
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class37
Description2SBV END TNHSE
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage2,058
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
27%
Improvement Value:$163,900
73%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,964+2.0%
2024$6,825+3.2%
2023$6,616+1.4%
2022$6,524+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 6280, Page 886Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5754, Page 250

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3024, Page 310

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2517, Page 465

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 2353, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1980