Skip to content

11 Featherbed CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1980

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Jan 26, 1998

Property Information

Block5401
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5402

Building Details

Building Class37
Description2SBV END TNHSE
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage2,058
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
30%
Improvement Value:$144,300
70%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,357+2.0%
2024$6,230+3.2%
2023$6,039+1.4%
2022$5,955+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 3324, Page 274

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 2597, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1980