Skip to content

49 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block5601
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,085
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
27%
Improvement Value:$364,400
73%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,496+2.0%
2024$15,186+3.2%
2023$14,721+1.4%
2022$14,516+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$579,900

From:

To:

Sq Ft3,085DeedBook 6221, Page 260Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$180,740
DeedBook 2271, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1984