Skip to content

45 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block5601
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,605
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,900
29%
Improvement Value:$316,500
71%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,798+3.5%
2024$13,334+3.2%
2023$12,926+1.4%
2022$12,746+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2500, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1986