Skip to content

41 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block5601
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,728
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
28%
Improvement Value:$358,000
72%
Total Assessment$494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,326+2.0%
2024$15,019+3.2%
2023$14,559+1.4%
2022$14,356+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$512,000
DeedBook 6157, Page 1209

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 5094, Page 204

Property Sale

Sale
$519,000
DeedBook 4579, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1986